Ω Ρ Ο Λ Ο Γ Ι Ο   Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α   Σ Π Ο Υ Δ Ω Ν

ΜΑΘΗΜΑ

ΩΡΕΣ

ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΙΙ* *

ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ΙΙ (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ* *

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ*

3Θ + 4Ε

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΛΕΓΧΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΕΩΝ*

2Θ + 4Ε

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ:

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

* ΓΡΑΠΤΕΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ (μόνο το θεωρητικό μέρος των μικτών μαθημάτων)
ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ

Ο απόφοιτος θα είναι σε θέση να ασχοληθεί με τον έλεγχο λειτουργίας, την επισκευή και τη συντήρηση της μηχανής, του ηλεκτρικού συστήματος και των ηλεκτρομηχανικών συστημάτων του αυτοκινήτου, των μοτοσικλετών και των μοτοποδηλάτων. Μπορεί να απασχοληθεί σε συνεργεία επισκευής οχημάτων, σε βιομηχανίες παραγωγής οχημάτων, σε εταιρίες εμπορίας ειδών αυτοκινήτου.

Περιγραφή Επαγγέλματος

Ο απόφοιτος της ειδικότητας αποκτά δεξιότητες που τον καθιστά ικανό να εργαστεί σε διάφορους τομείς που σχετίζονται με το αυτοκίνητο, όπως:

• έλεγχο λειτουργίας επισκευή, συντήρηση του ηλεκτρικού συστήματος αυτοκινήτου
  • έλεγχο λειτουργίας, επισκευή, συντήρηση ηλεκτρομηχανικών συστημάτων και συστημάτων αυτοματισμού του αυτοκινήτου

Συνθήκες Εργασίας

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργαστεί:

• στους οργανισμούς ΔΕΚΟ
  • Δημόσιες υπηρεσίες
  • σε συνεργεία επισκευής αυτοκινήτων
  • οχημάτων και  χωματουργικών μηχανημάτων
  • σε βιομηχανίες παραγωγής αυτοκινήτων
  • σε εταιρείες εμπορίας ηλεκτρολογικών και ηλεκτρονικών ειδών αυτοκινήτων
  • σαν ελεύθερος επαγγελματίας

Σπουδές Μετά το Λύκειο

Δυνατότητα συμμετοχής στις Πανελλαδικές εξετάσεις και εισαγωγής σε :

• Α.Ε.Ι.
  • Τ.Ε.Φ.Α.Α.
  • Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.
  • Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών
  • Σχολή  Αστυφυλάκων
  • Σχολή Πυροσβεστών
  • Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων
  • Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απολυτήριοι Τίτλοι

Ο Απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Οχημάτων λαμβάνει:

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου ΕΠΑ.Λ. (ισότιμο με το απολυτήριο ΓΕΛ), Επιπέδου 4 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF
  • Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης & Κατάρτισης, Επιπέδου 4 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF

Δρόμοι μετά το Λύκειο

Ο Απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Οχημάτων μπορεί να συνεχίσει προαιρετικά στο Μεταλυκειακό έτος - Τάξη Μαθητείας. Το Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) έχει διάρκεια 9 μηνών κατά τους οποίους ο μαθητευόμενος είναι ασφαλισμένος και αμείβεται και περιλαμβάνει:

• «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας», τέσσερις (4) ημέρες την εβδομάδα, επτά (7) ώρες την ημέρα.
  • «Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας» σε Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ) μία (1) ημέρα την εβδομάδα για επτά (7) διδακτικές ώρες από εκπαιδευτικό προσωπικό του Ε.Κ. ή του ΕΠΑΛ

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος λαμβάνει βεβαίωση Παρακολούθησης και έχει τη δυνατότητα συμμετοχής σε εξετάσεις Πιστοποίησης (Θεωρητικό και Πρακτικό μέρος) για την απόκτηση Πτυχίου Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης & Κατάρτισης, Επιπέδου 5 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF

Επαγγελματικά Δικαιώματα

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να αποκτήσει τις παρακάτω επαγγελματικές άδειες:

• μηχανοτεχνίτη (απαιτείται πτυχίο και 2 έτη προϋπηρεσίας)
  • τεχνίτη συστήματος πέδησης ή αναρτήσεων (απαιτείται πτυχίο και 2 έτη προϋπηρεσίας)
  • τεχνίτη αντλιών πετρελαιοκινητήρων ή εξαερωτήρων (απαιτείται πτυχίο και 1 έτος προϋπηρεσίας)
  • τεχνίτη μοτοσυκλετών και μοτοποδηλάτων (απαιτείται πτυχίο και 1έτος προϋπηρεσίας)τεχνίτη αμαξωμάτων (φανοποιού) (απαιτείται πτυχίο και 2 έτη προϋπηρεσίας)
  • ηλεκτροτεχνίτη ή τεχνίτη οργάνων (απαιτείται πτυχίο και 2 έτη προϋπηρεσίας)
  • τεχνίτη συστημάτων εξαγωγής καυσαερίων (σιγαστήρων) ή ψυγείων ή τροχών.