Ω Ρ Ο Λ Ο Γ Ι Ο   Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α   Σ Π Ο Υ Δ Ω Ν

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΨΥΞΗΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ* *

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΨΥΞΗΣ - ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ* *

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΨΥΞΗΣ - ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ)

ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ, ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ
ΨΥΞΗΣ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ*

1Θ + 2Ε

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ:

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

* ΓΡΑΠΤΕΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ (μόνο το θεωρητικό μέρος των μικτών μαθημάτων)
ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ

Ο απόφοιτος θα είναι σε θέση να ασχοληθεί με την εγκατάσταση, τον έλεγχο, τη ρύθμιση, τη συντήρηση και την επισκευή οικιακών και επαγγελματικών ψυγείων και ψυκτικών εγκαταστάσεων, κλιματιστικών μονάδων και κεντρικών κλιματιστικών εγκαταστάσεων. Μπορεί να απασχοληθεί σε επιχειρήσεις βιομηχανικής και επαγγελματικής ψύξης και εγκαταστάσεις κεντρικού και βιομηχανικού αερισμού και κλιματισμού.

Περιγραφή Επαγγέλματος

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού & Κλιματισμού  μπορεί να:

• Ακολουθεί τις τεχνικές οδηγίες και τις προδιαγραφές του μελετητή και του κατασκευαστή.
  • Εφαρμόζει τους κανονισμούς ασφαλείας.
  • Χρησιμοποιεί σωστά τα εργαλεία, τις συσκευές και τα όργανα ελέγχου.
  • Εργαστεί σε εγκαταστάσεις βιομηχανικής και επαγγελματικής ψύξης και εγκαταστάσεις κεντρικού και βιομηχανικού αερισμού και κλιματισμού.
  • Είναι ικανός να ασχοληθεί με επιτυχία στην εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή οικιακών και επαγγελματικών ψυγείων και ψυκτικών εγκαταστάσεων.
  • Είναι ικανός να ασχοληθεί με την εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή τόσο τοπικών κλιματιστικών μονάδων όσο και κεντρικών κλιματιστικών εγκαταστάσεων.
  • Μπορεί να απασχοληθεί ως ελεύθερος επαγγελματίας, ως μισθωτός σε επιχειρήσεις (βιομηχανίες κατασκευής ψυγείων και κλιματιστικών, εμπορικές και εργολαβικές επιχειρήσεις συναφών δραστηριοτήτων) και ως τεχνίτες συντήρησης.

Συνθήκες Εργασίας

Ως ελεύθερος επαγγελματίας μπορεί να εργάζεται σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο, όπου υπάρχουν εγκατεστημένες ψυκτικές και κλιματιστικές εγκαταστάσεις, σε σπίτια, επιχειρήσεις, κτίρια γραφείων, καταστήματα. Γι’ αυτό και οι συνθήκες εργασίας που αντιμετωπίζει ποικίλλουν και εξαρτώνται από τον εκάστοτε χώρο εργασίας. Στη δουλειά του χρησιμοποιεί πολλά εργαλεία, απλά ή σύνθετα, γεγονός που απαιτεί προσοχή στο χειρισμό τους. Ως υπάλληλος στις επιχειρήσεις κατασκευής και συντήρησης ψυκτικών εγκαταστάσεων, εργάζεται συχνά σε εσωτερικό περιβάλλον με αρκετό θόρυβο και με κανονικό ωράριο, που συνήθως το υπερβαίνει, πολύ δε περισσότερο όταν εγκαθιστά κλιματιστικά μηχανήματα σε περιόδους αιχμής.

Ιδιαίτερα Χαρακτηριστικά και Ικανότητες

Η παρατηρητικότητα, η προσοχή και ακρίβεια στις κινήσεις των χεριών του, είναι απαραίτητα προσόντα. Επίσης, πρέπει να ενημερώνεται συνεχώς για τα νέα συστήματα που κυκλοφορούν στην αγορά και τις εξελίξεις στην ψυκτική τεχνολογία. Τέλος, πρέπει να είναι μεθοδικός, πρόθυμος και συνεπής με τους πελάτες.

Σπουδές Μετά το Λύκειο

Δυνατότητα συμμετοχής στις Πανελλαδικές εξετάσεις και εισαγωγής σε :

• Α.Ε.Ι.
  • Τ.Ε.Φ.Α.Α.
  • Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.
  • Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών
  • Σχολή  Αστυφυλάκων
  • Σχολή Πυροσβεστών
  • Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων
  • Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απολυτήριοι Τίτλοι

Ο Απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού & Κλιματισμού λαμβάνει

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου ΕΠΑ.Λ. (ισότιμο με το απολυτήριο ΓΕΛ), Επιπέδου 4 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF
  • Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης & Κατάρτισης, Επιπέδου 4 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF

Δρόμοι μετά το Λύκειο

Ο Απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού & Κλιματισμού μπορεί να συνεχίσει προαιρετικά στο Μεταλυκειακό έτος - Τάξη Μαθητείας. Το Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) έχει διάρκεια 9 μηνών κατά τους οποίους ο μαθητευόμενος είναι ασφαλισμένος και αμείβεται και περιλαμβάνει:

• «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας», τέσσερις (4) ημέρες την εβδομάδα, επτά (7) ώρες την ημέρα.
  • «Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας» σε Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ) μία (1) ημέρα την εβδομάδα για επτά (7) διδακτικές ώρες από εκπαιδευτικό προσωπικό του Ε.Κ. ή του ΕΠΑΛ

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος λαμβάνει βεβαίωση Παρακολούθησης και έχει τη δυνατότητα συμμετοχής σε εξετάσεις Πιστοποίησης (Θεωρητικό και Πρακτικό μέρος) για την απόκτηση Πτυχίου Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης & Κατάρτισης, Επιπέδου 5 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF.

Επαγγελματικά Δικαιώματα

Τεχνίτης, Αρχιτεχνίτης, Εργοδηγός Ψυκτικός

Νομοθεσία: Π.Δ. 1/2013 άρθρο 5 (ΦΕΚ 3 τ.Α’/08.01. 2013)

Επαγγελματικές Άδειες:

• Βεβαίωση αναγγελίας έναρξης άσκησης δραστηριότητας τεχνίτη Ψυκτικού (πτυχίο).
  • Άδεια Αρχιτεχνίτη Ψυκτικού (Βεβαίωση αναγγελίας + 2 χρόνια προϋπηρεσία + εξετάσεις)
  • Άδεια Εργοδηγού Ψυκτικού (Άδεια Αρχιτεχνίτη +  1 χρόνος  προϋπηρεσία + εξετάσεις)
  • Πιστοποιητικό κατηγορίας III ή IV του άρθρου 4 του κανονισμού 303/2008 της επιτροπής της Ε.Ε. (πτυχίο + βεβαίωση επιτυχούς εξέτασης από φορέα αξιολόγησης
  • Πιστοποιητικό κατηγορίας II  του άρθρου 4 του κανονισμού 303/2008 της επιτροπής της Ε.Ε. (Άδεια Αρχιτεχνίτη Ψυκτικού)