Το παλιό μας σχολείο με ιστορία 100 και πλέον χρόνων!

Πριν τον ερχομό του εικοστού αιώνα, η Σάμος διέθετε δημοτικά και γυμνάσια.

Το πρώτο σχολείο του νησιού χρονολογείται από το 1757. Ήταν ένα υποτυπώδες σχολείο στη Χώρα, μοναδικό στο νησί, που σκοπό είχε να μεταδώσει στοιχειώδεις γνώσεις γραφής και ανάγνωσης στα παιδιά που πήγαιναν σε αυτό.

Το 1784 ιδρύεται στο Καρλόβασι το πρώτο οργανωμένο σχολείο, η Ελληνική Σχολή Καρλοβάσου, που αργότερα ονομάστηκε Πορφυριάδα για να τιμηθεί ο ιδρυτής της Πορφύριος Ζαμπέτης. Το κτίριο της Πορφυριάδας Σχολής κάηκε στις αρχές της επανάστασης του 1821 (και ξαναχτίστηκε το 1898), ωστόσο η αρχή είχε γίνει.

Από το 1816 μέχρι το 1855 ιδρύθηκαν σε όλα τα μέρη της Σάμου (στη Χώρα, στο Μαραθόκαμπο, στο Πυθαγόρειο) δεκάδες σχολεία, αλληλοδιδακτικά και ελληνικά.

Τα χρόνια που ακολούθησαν θεσπίστηκαν υποτροφίες για τους φτωχούς μαθητές, και πολλοί νέοι Σαμιώτες στάλθηκαν στην Αθήνα, από την οποία επέστρεψαν μετά τις σπουδές τους για να διδάξουν και αυτοί με τη σειρά τους.

Το 1902, πριν από εκατό και πλέον χρόνια, ιδρύθηκε στο Μαλαγάρι Τεχνική Επαγγελματική Σχολή που ονομάστηκε Μαυρογένειος από τον Αλέξανδρο Μαυρογένη, τον τότε ηγεμόνα της Σάμου. Όπως καταλάβετε μιλάμε για τον πρόγονο του δικού μας σχολείου. Το σχολείο παρά τις πολλές παύσεις στη λειτουργία του, που οφείλονταν πάντα σε έλλειψη οικονομικών πόρων, έκλεισε ήδη έναν αιώνα από την ίδρυσή του και συνεχίζει να ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον του.

Το κτίριο εγκαταλείπεται το Σεπτέμβριο του 2003 και πραγματοποιείται η μεταστέγασή του στο νεόδμητο σύγχρονο κτίριο. Παραμένει όμως ο τίτλος "Μαυρογένειος" για να θυμίζει την άρρηκτα συνδεδεμένη σχέση του σχολείου μας με την τοπική ιστορία.

Παρακάτω παραθέτουμε το πρακτικό ίδρυσης της Μαυρογενείου Επαγγελματικής Σχολής στο Μαλαγάρι, έγγραφο του 1902 (17ης Ιουνίου, όπως διακρίνεται στην πρώτη γραμμή) καθώς επίσης και έναν λαχνό που κυκλοφόρησε το 1903:

Το σχολείο διαθέτει:

• Αίθουσες διδασκαλίας
  • Βοηθητικές αίθουσες
  • Γραφεία διοίκησης
  • Γραφεία Εκπαιδευτικού προσωπικού
  • Βιβλιοθήκη
  • Αμφιθέατρο
  • Αίθουσα Μουσικής

Τα εργαστήρια των ειδικοτήτων που συναντά κανείς στους χώρους του σχολείου ανήκουν διοικητικά στο Εργαστηριακό Κέντρο Σάμου.