Ω Ρ Ο Λ Ο Γ Ι Ο   Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α   Σ Π Ο Υ Δ Ω Ν

2Θ + 5Ε

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ:

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

* ΓΡΑΠΤΕΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ (μόνο το θεωρητικό μέρος των μικτών μαθημάτων)
ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΑ ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ

Ο απόφοιτος θα είναι σε θέση να εκτελεί εργασίες κατεργασίας σε εργαλειομηχανές, συγκολλήσεις, μηχανολογικές κατασκευές, με τον σχεδιασμό κεντρικών θερμάνσεων και να ασχοληθεί στην εγκατάσταση, τον έλεγχο, τη ρύθμιση, τη συντήρηση την επισκευή μηχανών παραγωγής. Μπορεί να απασχοληθεί σε βιομηχανίες ή βιοτεχνίες, σε εμπορικές επιχειρήσεις ως τεχνίτης συντήρησης και σε υπηρεσίες συντήρησης και επισκευής μηχανολογικού εξοπλισμού.

Περιγραφή Επαγγέλματος

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών μπορεί να:
  • Ασχοληθεί στην εγκατάσταση, τον έλεγχο, τη ρύθμιση, τη συντήρηση και κατά περίπτωση την επισκευή μηχανών παραγωγής
  • Χρησιμοποιεί και να εφαρμόζει τα μέσα και τα μέτρα προστασίας και υγιεινής.
  • Εξασφαλίζει την τήρηση των προδιαγραφών και ασφαλείας των εργαλειομηχανών.
  • Εκτελεί, σύμφωνα με τα σχέδια, εργασίες κατεργασίας σε εργαλειομηχανές.
  • Επιλέγει τον απαραίτητο εξοπλισμό (όργανα, εργαλεία, συσκευές, υλικά).
  • Καταγράφει και αναφέρει τα αποτελέσματα των επεμβάσεων του.
  • Κοστολογεί τις εργασίες και τα υλικά

Συνθήκες Εργασίας

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργαστεί:

• Να απασχοληθεί στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα ως τεχνίτης συντήρησης και να παρέχει υπηρεσίες συντήρησης ή επισκευής μηχανολογικού εξοπλισμού
  • Να απασχοληθεί σε βιομηχανίες, βιοτεχνίες και εμπορικές επιχειρήσεις συναφών δραστηριοτήτων
  • Να απασχοληθεί ως ελεύθερος επαγγελματίας ιδιοκτήτης μηχανουργείου

Σπουδές Μετά το Λύκειο

Δυνατότητα συμμετοχής στις Πανελλαδικές εξετάσεις και εισαγωγής σε :

• Α.Ε.Ι.
  • Τ.Ε.Φ.Α.Α.
  • Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.
  • Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών
  • Σχολή  Αστυφυλάκων
  • Σχολή Πυροσβεστών
  • Σχολή Δοκίμων Λιμενοφυλάκων
  • Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απολυτήριοι Τίτλοι

Ο Απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών λαμβάνει

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου ΕΠΑ.Λ. (ισότιμο με το απολυτήριο ΓΕΛ), Επιπέδου 4 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF
  • Πτυχίο Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης & Κατάρτισης, Επιπέδου 4 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF

Δρόμοι μετά το Λύκειο

Ο Απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών μπορεί να συνεχίσει προαιρετικά στο Μεταλυκειακό έτος - Τάξη Μαθητείας. Το Μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.) έχει διάρκεια 9 μηνών κατά τους οποίους ο μαθητευόμενος είναι ασφαλισμένος και αμείβεται και περιλαμβάνει:

• «Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας», τέσσερις (4) ημέρες την εβδομάδα, επτά (7) ώρες την ημέρα.
  • «Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας» σε Εργαστηριακά Κέντρα (ΕΚ) μία (1) ημέρα την εβδομάδα για επτά (7) διδακτικές ώρες από εκπαιδευτικό προσωπικό του Ε.Κ. ή του ΕΠΑΛ

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος λαμβάνει βεβαίωση Παρακολούθησης και έχει τη δυνατότητα συμμετοχής σε εξετάσεις Πιστοποίησης (Θεωρητικό και Πρακτικό μέρος) για την απόκτηση Πτυχίου Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης & Κατάρτισης, Επιπέδου 5 σύμφωνα με το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων και το EQF.