Διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησαν την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2024 στο Λιμεναρχείο Βαθέως οι μαθητές του Μαυρογένειου ΕΠΑΛ Σάμου που φοιτούν στον Τομέα Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων, Β΄ Τάξη Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων, Γ΄ Τάξη Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού και Γ΄ Τάξη Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη είχε στόχο την ενημέρωση των μαθητών σε επαγγελματικά ζητήματα (Προκηρύξεις Εισαγωγής στο Λιμενικό Σώμα, Τριτοβάθμια Εκπαίδευση κ.α.), την ενημέρωση για την οργάνωση, τις αρμοδιότητες και τον τρόπο λειτουργίας της Λιμενικής Αρχής. Η ξενάγηση στα πλωτά μέσα του Σώματος δεν κατέστη δυνατή λόγω επιχειρησιακών αναγκών και θα προγραμματιστεί εκ νέου.

Την ενημέρωση των μαθητών ανέλαβαν η Διοικητήρια Λιμενικής Αστυνομίας, η Κυβερνήτης πλωτού του Σώματος, Λιμενοφύλακας Λιμεναρχείου Σάμου καθώς επίσης και Μηχανικός Λιμενικού Σώματος, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά για το χρόνο που διέθεσαν, τις απαντήσεις που έδωσαν στις απορίες όλων και τις πολύτιμες γνώσεις και πληροφορίες που μας μετέδωσαν.