Με ιδιαίτερη χαρά και τιμή, υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τον διευθυντή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του νομού Σάμου κ. Καπιωτά Μιχαήλ.

Στα πλαίσια της αξιολόγησης σχολικής μοναδας (άξονας «επιμόρφωση εκπαιδευτικών») ο κ. Καπιωτάς αρχικά μας ενημέρωσε σχετικά με το νομικό πλαίσιο που διέπει τη σχολική μας ζωή όπως:

1. Πειθαρχικά ζητήματα
2. Μέντορες και σύμβουλοι σχολικής ζωής
3. Αντιμετώπιση κρίσεων

Τονίστηκε ιδιαίτερα η αξία και η εξέχουσα σημασία του να βρίσκεται ο εκπαιδευτικός κοντά στους μαθητές, να ακούει τους προβληματισμούς τους και να συμβάλλει στην πρόληψη και αντιμετώπιση των όποιων ζητημάτων τους απασχολούν.

Πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες ήταν οι εμπειρίες που μας ανέφερε από την πολυετή διδακτική και διοικητική του εμπειρία, εφόδιο και παρακαταθήκη για το μέλλον των εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Ευχαριστούμε πολύ.