Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για συμμετοχή στο μεταλυκειακό έτος ? τάξη μαθητείας του Μαυρογένειου ΕΠΑΛ. ΣΑΜΟΥ

Το Μαυρογένειο ΕΠΑΛ Σάμου καλεί άμεσα τους υποψήφιους για υποβολή αιτήσεων για το Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας σύμφωνα με την
αριθ. Πρωτ. 5364/27-09-2018 πρόσκληση υποβολής αιτήσεων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/Θμιας & Δ/Θμιας Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου
Οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στο Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας στο Μαυρογένειο ΕΠΑΛ.Λ Σάμου, κατά τη σχολική περίοδο 2018-19 είναι οι ακόλουθες:

1.«Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών»,
2. «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων»,
3 «Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής»
4. «Υπάλληλος Τουριστικών Υπηρεσιών»
5. « Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών»

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τους ενδιαφερόμενους στη διεύθυνση e-mathiteia.minedu.gov.gr. από την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου, ώρα 12.00 έως και την Τρίτη 2 Οκτωβρίου και ώρα 23:59.
Στη συνέχεια οι ενδιαφερόμενοι εκτυπώνουν την αίτηση και καταθέτουν στις διευθύνσεις των ΕΠΑ.Λ μέχρι και την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου και ώρα 14:00. το φάκελο με την εκτυπωμένη και υπογεγραμμένη αίτηση μαζί με τα παρακάτω δικαιολογητικά :
Απαραίτητα Δικαιολογητικά
Α.Φωτοαντίγραφο :
1. απολυτηρίου ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑΛ ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
2. πτυχίου ΕΠΑ.Λ. ή ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
3. ταυτότητας
4. αποδεικτικού ΑΜΚΑ
5. αποδεικτικού ΑΦΜ*
6. γνωμοδότηση ΚΕΔΔΥ, για τους αποφοίτους του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ.
7. απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών παλαιότερων ισότιμων τίτλων με έγγραφο ισοτιμίας ή/και αντιστοίχισης, εφόσον το έχουν λάβει από τις αρμόδιες υπηρεσίες
Για οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια στην υποβολή της αίτησης παρακαλώ απευθυνθείτε: στο Μαυρογένειο ΕΠΑ.Λ Σάμου και ώρες 08:00 έως 14.00. (Υπεύθυνη: Χαριλάου Ειρήνη Τηλ:22730 28477 ή 22177)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Το Μεταλυκειακό Έτος ? Τάξης Μαθητείας έχει διάρκεια εννέα (9) μήνες και περιλαμβάνει :
Α) Πρόγραμμα εκπαίδευσης στο χώρο εργασίας , διάρκειας είκοσι οκτώ (28) ωρών εβδομαδιαίως για 9 μήνες.
Β) Πρόγραμμα εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας, διάρκειας επτά ωρών (7) εβδομαδιαίως για 9 μήνες.
Το ποσοστό αποζημίωσης των μαθητευομένων ορίζεται στο εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) επί του νόμιμου, νομοθετημένου, κατώτατου ορίου του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, όπου για τους κάτω των 25 ετών ανέρχεται σε 17,12? και για τους άνω των 25 ετών σε 19,64?.
Επιπλέον οι μαθητευόμενοι έχουν ασφάλεια και ο χρόνος εργασίας θεωρείται συντάξιμος.